Nie poznajesz swojego konia?

Nikt tak dobrze jak Ty nie zna Twojego konia. Otwarty umysł na nową wiedzę i opinie jest bardzo ważny, ale nie warto popadać ślepo w stosowanie się do każdej rady, jaką usłyszysz. Jeżeli usłyszysz dobrą i fachową radę, ale wewnątrz czujesz, że Twój koń mówi coś innego… Zatrzymaj się na chwilę 
i przyjrzyj się, o co chodzi. Właściciele koni, którzy spędzają z nimi dużo czasu, podświadomie
 i intuicyjnie potrafią odczytywać nastrój i poczucie komfortu swojego konia.

Jeżeli Twoja relacja z koniem jest stabilna, utrwalona i podparta wzajemnym zaufaniem
 i zrozumieniem, a koń zaczął się zachowywać inaczej, zwróć na to uwagę! Dotyczy to oczywiście tak samo kondycji fizycznej jak i psychicznej.

Takie teoretycznie nieistotne szczegóły mogą być sygnałem o tym, że coś się w życiu konia zmieniło.

Może koń nagle:

·         Stał się apatyczny

·         Zamknął się w sobie, jest nieobecny

·         Jest niepewny siebie

·         Jest spięty i nosi wysoko głowę,

·         Zaczął się płoszyć

·         Nagle niechętnie daje się złapać na pastwisku

·         Nawołuje stado

·         Po treningu koń nie chce wrócić na pastwisko

·         Jest rozproszony, trudno go skupić

·         Problem z siodłaniem, czyszczeniem

Te i wiele innych indywidualnych komunikatów mogą być dla nas bardzo ważną informacją odnośnie samopoczucia naszego konia. Na pewno na początku dobrze jest upewnić się, że koń nie nabawił się jakiejś dolegliwości czy kontuzji, skonsultować swoje obawy z wetem lub fizjoterapeutą. Jeśli problem nie dotyczy stanu zdrowia konia, warto przyjrzeć się dokładnie codziennej rutynie dnia konia.

Konie bardzo lubią przewidywalność dnia, rutynę, swoje ścieżki i rytuały.

Jeżeli któryś z elementów ich codziennej układanki zmienił się, koń może być poddenerwowany
a nawet zdezorientowany. Pory pastwiskowania, sposób wyprowadzania na łąkę, sposób karmienia.

Kolejnym obszarem do zaobserwowania jest: pastwisko, stajnia, pożywienie

Czy zmienił się układ ustawienia koni w boksach w stajni? Nie chodzi tu tylko o bezpośrednie sąsiedztwo. Zmiana ustawienia koni nawet kilka boksów dalej może mieć wpływ na energię panującą w stajni.

Czy zmieniła się obsługa stajni? Może nowa osoba została zatrudniona do opieki nad końmi i ma inne zwyczaje i energię obchodzenia się z tymi zwierzętami niż osoba, do której przywykły?

Pastwisko – czy konie są padokowane na innej łące niż dotychczas? Czy zmienił się układ koni na kwaterach?

Pożywienie – czy został ograniczony dostęp do paszy objętościowej, głównie siana? Jeśli na pastwisku jest jeden paśnik lub balot siana, jaka atmosfera jest dookoła niego? Czy nie ma zbyt duże ilości koni na jeden balot? Czy może niektóre konie są odganiane od siana przez inne? To samo
z wodą – czy jest jej odpowiednia ilość, czy pojemnik na wodę jest tak skonstruowany, że koń o każdym wzroście poradzi sobie z napiciem się z niego?

 

Czasem wystarczy, że do stajni przyjedzie nowy koń. Klacz, wałach, ogier, źrebak i to może zmieniać układ w stadzie, taki koń może mieć inne zwyczaje i energię niż stado do tej pory i może to powodować pewne zamieszanie.

Najlepszy przyjaciel wyjechał na kilka dni na zawody, szkolenie albo wyprowadził się ze stajni – taki koń też może być trochę pogubiony i smutny – nic dziwnego 🙂

 

A może doszło do większej wymiany zdań między Twoim i innym koniem na łące? Takie akcje mogą wpłynąć na poczucie pewności siebie u konia i to może wprost przejawiać się podczas treningu.. Jednak dobrze poprowadzonym treningiem możemy tę pewność siebie podbudować i w taki sposób pomóc koniowi wrócić do równowagi emocjonalnej.

Konie są zwierzętami stadnymi i chcą być w swoim stadzie akceptowane i czuć się bezpiecznie. Mają swoich przyjaciół do zabaw, takich, które dają im wsparcie, ale są też konie dla nich neutralne lub takie, za którymi nie przepadają.

Dlatego ufaj swojej intuicji, najpierw poszukaj przyczyny niecodziennych zachowań konia w ostatnich treningach, sprawdź aspekt zdrowotny i jeżeli nie zauważysz nic nadzwyczajnego – przyjrzyj się jego rutynie dnia poza czasem treningowym 🙂

 

Ola Najman

 

 

Fot. Light Equitation

Możesz również polubić